Filtry

1. července 2006 v 12:35 | Richard |  Pracovní postupy textem i obrazem
Wash

Pomocí techniky WASH na modelu docílíme zvýraznění různých prohlubní , spár a tím i větší šance ,že si i prohlížející neznalý modelářských technik všimne kolik malých detailů na technice v měřítku 1/35 je vidět!Naředíme si olejovou barvu Umbru pálenou tak ,aby výsledná barva byla jen špinavé ředidlo /může to být S6006 anebo v kobaltovém sikativu/Nezapomeňte na nástřik lesklým lakem!Jinak se olejovka nebude sama roztékat do spár!Špičatým štětcem zapouštíte barvu do spár na modelu.Až po dokonalém zaschnutí olejové barvy doporučuji přestříkat model další vrstvou laku může to být i polomatný .

Opotřebování počasím - Weathering

Kdo z nás by nechtěl , aby jeho tank,vozidlo atd. vypadalo opotřebovaně.Snadná pomoc.Použijte na techniku FILTRY!
Dnes už mám přečtený kdejaký článek od Miguela Chimenese ,který tuto techniku dovedl k dokonalosti , ale dříve jsem neměl ani ponětí , že takový člověk vůbec existuje.A tak jsem doma experimentoval jak nejlépe navodit omšelost materiálu.Jak již jsem napsal používal jsem normální emaily /barvy ředěné syntetickými ředidly ne vodou!/ nebylo to dokonalé ,ale šlo to.Pak jsem zkoušel modely natírat vodovou barvou /hnědou/ a nechal zaschnout vzniklé fleky na modelech a ty jsem pak stíral vatovými tyčinkami.Za pokus to stálo.Ale není to ono.Opravdu je nejlépe na filtry používat olejové barvy.
Zjednodušený návod
Model musí mít nástřik minimálně pololesklým lakem.Nejlépe je použít lesklý lak.Ten nechat perfektně uschnout. Poté na model uděláte různými olejovkami tečky , které pak rozmýváte štětcem např. uměleckým terpentýnem /ten nejlevnější stojí kolem 30Kč/ nebo můžete použít ředidlo S6006 rychleji to uschne.Pozor na agresivitu ředidel mohou vám poškodit předchozí nástřik. Stékající olejovky vytvoří na povrchu modelu specifický nádech barev opotřebování materiálu.Odstíny olejových barev si vyberte sami fantazii se meze nekladou.A zkoušet a zkoušet ….
Poznámka
Po ukončení filtrování můžete model zafixovat matným lakem.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Oldřich Kouřílek Oldřich Kouřílek | E-mail | 24. června 2012 v 20:01 | Reagovat

Dobrý den, chtěl jsem se vás zeptat jaký lak se na techniku filtru nejvíce hodí.

                       Děkuji za odpověď

2 Herrtopke Herrtopke | 26. června 2012 v 9:07 | Reagovat

Já používám nejdříve syntetický Modelmaster polomat a na nej po zaschnuti Tamiya akrylovy lesklý. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama